CSM Oradea a obținut locul 3 atât în proba individuală, cât și în cea pe echipe la Campionatul Național de spadă masculin

CSM Oradea a cucerit medalia de bronz atât în proba pe echipe cât și în cea individuală a Campionatului Național de spadă la masculin seniori. Aceste rezultate au fost obținute la Satu Mare, acolo unde, între 27 și 29 mai, s-a desfășurat evenimentul.

În proba pe echipe, CSM Oradea s-a clasat pe locul al 3-lea, în urma Universității Craiova și a lui CSM Satu Mare. Potrivit site-ului oficial al federației de scrimă au participat opt echipe. Componența echipei orădene, antrenată de către Nicolae Ille este următoarea: Marius Badea, Lucian Ciovică, Robert Rigo, Andrei Timoce.

În proba individuală, Robert Rigo s-a clasat pe locul al 3-lea. El a cedat în semifinale, în fața lui Alin Mitrică, cel care a devenit campion național. Pentru Robert este un progres semnificativ față de anul trecut, atunci când a ocupat locul al 10-lea, fiind și la acel concurs cel mai bine clasat spadasin de la CSM Oradea.

De notat că la ediția din acest an ceilalți componenți ai CSM Oradea au ocupat următoarele poziții în ierarhia finală a probei individuale:

– locul 8 – Marius Badea
– locul 10 – Andrei Timoce
– locul 20 – Lucian Ciovică
– locul 22 – Valentin Popa

La proba individuală au participat 59 de sportivi.

Foto: scrima.info