CSM Oradea a obținut medalia de bronz la Superliga de spadă feminin

CSM Orade a obținut o clasare pe podium la Superliga de spadă în concursul feminin de seniori în proba pe echipe. De asemenea, s-a organizat și competiția similară în proba individuală, acolo unde Ana Maria Constantin a obținut locul al 5-lea.

Evenimentul a avut loc la București, la finele săptămânii precedente. Echipa CSM-ului a fost alcătuită din următoarele spadasine: Ana Maria Constantin, Bianca Benea, Andreea Tufan și Alexandra Olteanu. Antrenor: Nicolae Ille.

Potrivit scrima.info, CSM Oradea a obținut următoarele rezultate:

CSM Oradea vs UNEFS 45-29
CSM Oradea vs CS Olimpia 45-28
CSM Oradea vs CSU Craiova 45-42
CSM Oradea vs CSA Steaua 1 35-45
CSM Oradea vs LPS Craiova 44-45
CSM Oradea vs CSA Steaua 2 34-38

Competiția a fost câștigată de Steaua 1 București, iar locul al 2-lea a fost acontat de către LPS Craiova, iar CSM Oradea a terminat pe locul al 3-lea. La eveniment au participat nouă echipe.

Ana Constantin a ocupat locul al 5-lea, după ce a obținut cinci victorii din tot atâtea dueluri în faza grupelor. Ea a obținut următoarele rezultate în fazele eliminatorii:

Ana Maria Constantin vs Iulia Ivan 15-1 (primul tur)
Ana Maria Constantin vs Ileana Cătălina 15-4 (optimi de finală)
Ana Maria Constantin vs Maria Udrea 6-9 (sferturi de finală)

Celelalte sportive de la CSM Oradea au obținut următoarele clasări: Bianca Benea (a obținut trei victorii în faza grupelor) – locul 19, Alexandra Olteanu – locul 24, Andreea Tufan – locul 28.

În finala competiției, Simona Gherman a învins-o pe Ana Maria Brânză cu scorul de 15-12. Podiumul a fost completat de către Maria Udrea și Raluca Sbarcia.

Concursul individual de spadă a aliniat la start 40 de sportive.

___

Bianca Benea a participat la Cupa UNEFS pentru copii și speranțe (categoria de vârstă între 14-15 ani), acolo unde a obținut locul 1. Evenimentul organizat la sfârșitul lunii aprilie în București.

Foto: scrima.info