CSM Oradea are 7 victorii din 7 încercări în primul meci al sezonului regulat în LNBM sub comanda lui Cristian Achim

CSM CSU Oradea a câștigat primul meci susținut în sezonul regulat al ediției 2015/16 în Liga Națională de baschet masculin. Formația bihoreană s-a impus la București, în fieful Stelei CSM EximBank. Rezultatul final a fost de 72-68.

Roș-albaștrii izbutesc un start de sezon regulat victorios pentru a 7-a oară consecutiv. Coincidența face ca CSM-ul să câștige primul joc oficial în fiecare ediție de campionat de la venirea lui Cristian Achim în funcția de antrenor principal, respectiv de la instalarea noului management, prin revenirea la club a lui Șerban Sere și a noii conduceri a clubului orădean, prin numirea lui Florin Birta în funcția de președinte.

A fost al 5-lea start în deplasare pentru CSM. În 2005/06 și 2006/07 s-au consemnat înfrângeri la Cluj și Sibiu, pentru ca în 2011/12 și 2014/15 să avem parte de victorii, la Sibiu respectiv Cluj.

Seria de succese în primul meci din sezonul regulat a demarat în sezonul 2009/10, într-o confruntare cu SCM U Craiova. A continuat cu o victorie după două reprize de prelungiri în compania lui CSM București, un succes convingător la Sibiu, respectiv două victorii muncite pe teren propriu cu BCM U Pitești și U Mobitelco Cluj. În fine, în urmă cu un an, Oradea a învins la Cluj, pe CS Universitatea.

Așadar, sub comanda lui Cristian Achim, indiferent de numele adversarului întâlnit, CSM Oradea deschide sezonul regulat întotdeauna cu victorie.