CSM Oradea avansează în semifinalele Cupei României la polo – ediția 2021

CSM Oradea a avansat în semifinalele Cupei României la polo pe apă – ediția 2021. Formația antrenată de Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu a învins Poli Cluj-Napoca. Rezultatul final a fost de 21-8.

Partida contează pentru sferturile de finală și s-a desfășurat vineri (12.03), la bazinul Steaua din București. Scorul pe reprize: 5-2, 6-2, 7-1, 3-3.

Marcatorii echipei orădene: Bogdan Remeș – 5 goluri, Silvian Colodrovschi și Vlad Georgescu – 3 goluri fiecare, Theodor Filotti, Alex Popoviciu și Ferenc Czenk – 2 goluri fiecare, Dragoljub Rogac, Nichita Ilisie, Cristi Dobre și Albert Vătrai – 1 gol fiecare. De cealaltă parte principalul remarcat a fost Cristian Schill, autor a trei goluri.

În semifinale, programate pentru sâmbătă (13.03), cu începere de la ora 12:00, CSM Oradea se duelează cu Dinamo București. În cealaltă semifinală, de la ora 10:30, Steaua București întâlnește pe Sportul Studențesc.