CSM Oradea câștigă primul din seria de patru meciuri pe care le susține într-o săptămână în Superliga Națională de polo

CSM Oradea a învins Rapid București, scor 14-5, într-un meci contând pentru Superliga Națională la polo pe apă – ediția 2021/22, desfășurat vineri (28.01), la bazinul Crișul. Pe reprize: 4-1, 5-1, 0-2, 5-1.

Formația antrenată de către Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu a controlat jocul în totalitate. CSM-ul a înscris primele două goluri și s-a desprins constant pe tabela de marcaj. Ofensiva gazdelor s-a blocat în repriza a 3-a, atunci când tabela de marcaj nu s-a modificat în dreptul acestora. În finalul partidei ecartul a ajuns la zece lungimi, însă Rapid a stabilit rezultatul final.

Kirill Rustamov (foto) a avut o prestație de excepție, Ex-sovieticul a avut opt goluri marcate în această confruntare. Silvian Colodrovschi și Mateja Asanovic au punctat de câte două ori fiecare, iar Ferenc Czenk și Bogdan Remeș au marcat câte un gol fiecare.

Aceasta este a 15-a victorie stagională pentru CSM Oradea. În continuare programul echipei este următorul:

• Sâmbătă (29.01), ora 12:00, vs Rapid București
  • Marți (01.02), ora 11:00, vs Triumf București
  • Miercuri (02.02), ora 11:00, vs Triumf București

Toate meciurile se dispută la bazinul Crișul. Intrarea este gratuită, dar posibilă numai persoanelor care corespund cerințelor de AICI.