CSM Oradea a încheiat turul fazei finale a Campionatului Național de Juniori II la polo pe apă – ediția 2021/22 cu o înfrângere la limită. Formația antrenată de către Christian Sandor, Ivan Fejer și Sandor Nagy a cedat în duelul cu Steaua București, scor 7-8.
Partida a avut loc duminică (20.02). CSM-ul a avut inițiativa pe tabela de marcaj până în ultimele minute ale partidei. Orădenii au reușit chiar să se desprindă la două lungimi, însă similar jocului cu Dinamo, a înregistrat o cădere pe final, încasând ultimele patru goluri ale confruntării.
Marcatorii echipei orădene au fost: Mihai Fitero – 3 goluri, Bajusz Benett, Mark Tokai, Andrei Marinescu și Raul Șandru – 1 gol fiecare.
La încheierea acestui turneu, CSM Oradea are trei victorii și două înfrângeri. Iată situația în clasament înaintea turneului retur:
- Steaua București – 12 puncte
- Triumf București – 10 (+14 la golaveraj)
- Dinamo București – 10 (+13)
- CSM Oradea – 9
- Crișul Oradea – 3
- CSM Cluj-Napoca – 0
CSM Oradea mizează pe următorul colectiv:
- Antrenori – Christian Sandor, Sandor Nagy și Ivan Fejer.
- Jucători – Marcu Szilagyi, Cristian Burlea, Benett Bajusz, Bogdan Țecu, Silviu Luca, Martin Antoniu, Mark Tokai, Christian Acatrinei, Andrei Marinescu, Raul Șandru, Ianis Soponar, Mihai Fitero, Marius Borbei, Balint Borbely, Balthasar Majoros Garofeanu, Alex Nagy și David Balog.