CSM Oradea învinge Dinamo pentru a 2-a oară la București

CSM Oradea a câștigat al 2-lea duel cu Dinamo București din returul Superligii Naționale de polo pe apă – ediția 2021/22. Partida a avut loc vineri (04.03), la bazinul Dinamo din capitală și s-a încheiat cu scorul de 11-8.

Gazdele au început mai bine și au câștigat prima repriză cu scorul de 2-1. A urmat o perioadă de joc mai bună pentru orădeni, aceștia reușind un parțial de 8-4 în următoarele 16 minute de joc. Astfel, CSM-ul a trecut la conducere și s-au desprins la 9-6 cu opt minute înainte de final. Ultima secvență nu a schimbat soarta meciului.

Mateja Asanovic a înscris de trei ori, Nichita Ilisie, Kirill Rustamov și Bogdan Remeș au punctat de câte două ori fiecare, iar Istvan Szabo și Murat Shakenov au marcate câte un gol fiecare pentru CSM Oradea. În replică, Alin Pîrîianu a reușit să puncteze de două ori pentru Dinamo, alți cinci jucători având câte un gol marcat.

CSM Oradea are un bilanț general de 22-2 în Superliga Națională de polo pe apă – ediția 2021/22.