CSM Oradea obține prima medalie în Superliga națională la spadă feminin

CSM Oradea a cucerit medalia de bronz în Superliga Națională de spadă feminin – ediția 2013. Antrenorul Nicolae Ille a mizat pe Ana Zdanovschi, Alexandra Olteanu, Bianca Benea și Andreea Tufan.

În întrecerea pe echipe, formația orădeană a obținut următoarele rezultate: Steaua II (45-23), LPS Craiova (45-43), ANEFS Bucuresti (45-37), Farul Constanta (45-40) si Olimpia Bucuresti (45-20), CSU Craiova (35-45), CSA Steaua Bucuresti (25-45).

De notat că sportivele de la CSM au avut șansa de a se duela cu sportive de calibru precum Ana Maria Brânză, Maria Udrea sau Simona Pop (Deac).

Grație rezultatelor obținute, cinci victorii și două înfrângeri, CSM Oradea s-a clasat pe locul al 3-lea. Oradea obține în premieră o medalie la spadă feminin. De notat că Bianca Benea și Andreea Tufan au doar 14 ani fiecare.

Sursă: scrima.info