CSM Oradea își ia rămas bun de la sezonul regulat în fața propriilor suporteri cu ocazia meciului în compania echipei BC Farul Constanța. Confruntarea contează pentru etapa a 24-a în sezonul regulat al Ligii Naționale, se desfășoară la Arena Antonio Alexe în cursul serii de sâmbătă (22.03) și aduce față în față două echipe situate la capete opuse ale clasamentului.
Echipa pregătită de către Cristian Achim va mai susține două jocuri în deplasare după această partidă, însă roș-albaștrii își dispută ultimul meci în fața asistenței de la Arena Antonio Alexe. După o serie infernală de meciuri, începută în prima săptămână a lunii februarie cu partida în compania Craiovei, continuată de partide extrem de dificile cu formațiile din Târgu-Mureș, Mediaș, Pitești, Timișoara, Ploiești și Steaua CSM București,
Leii Roșii se prezintă pentru ultima dată în sezonul regulat în fața propriilor suporteri cu un meci în care pornesc în mod evident cu prima șansă.
Orădenii s-au impus în ultimul meci disputat, pe terenul echipei Steaua CSM București. CSM-ul a lăsat o impresie foarte bună, marcând 97 puncte într-un meci pe care la controlat cu precădere în repriza a 2-a. Prestația din ultimul meci dă speranțe conducerii tehnice în perspectiva următoarelor confruntări cu atât mai mult cu cât începând din luna aprilie se dispută doar jocuri foarte importante. Până atunci, CSM Oradea are un meci în fața Constanței, în cadrul căruia dorește să mulțumească publicului pentru sprijinul necondiționat oferit în perioada infernală, mai sus amintită. Totodată, antrenorul Cristian Achim va încerca să ofere minute de joc baschetbaliștilor care în ultimele partide nu au fost folosiți.
De cealaltă parte, Farul Constanța vine după un meci pierdut pe terenul principalei contracandidate la evitarea ultimei poziții în ierarhia finală a actualei ediții de campionat. Formația de la malul Mării Negre dispune de un lor de jucători lipsit de experiență la nivelul primului eșalon baschetbalistic.
În pofida faptului că va încheia, cel mai probabil, pe ultimul loc în actuala ediție a Ligii Naționale, Farul nu va retrograda. Potrivit regulamentului specific al acestei competiții, nicio echipă nu va părăsi Liga Națională în acest sezon competițional. Acest lucru se explică prin faptul că în stagiunea 2014/15 se dorește revenirea la o formulă cu 16 componente în primul eșalon baschetbalistic al țării.
Din punct de vedere statistic, Titus Nicoară este liderul CSM-ului la trei dintre principalele capitole, iar William Franklin este cel mai productiv la altele două. De cealaltă parte, Cezar Stănescu este cel mai bun marcator, în vreme ce principala responsabilitate la creație, dar și la intercepție îi revine antrenorului-jucător, Emilian Alexandru Olteanu.
Pe această cale, conducerea CSM Oradea dorește să transmită mulțumiri tuturor suporterilor care au sprijinit în mod cât se poate de activ parcursul echipei de baschet în sezonul regulat al actualei ediții de campionat. Îi așteptăm pe susținători la turneul final al Cupei României de la Ploiești, precum și în playoff-ul Ligii Naționale, fără a uita sau neglija faptul că echipa mai are două deplasări în sezonul regulat, pe care își propune să le trateze cu maxim de seriozitate.