CSM Oradea s-a calificat la turneul final al Cupei României 3×3 masculin – ediția 2020

CSM Oradea s-a calificat la turneul final al Cupei României 3×3 masculin – ediția 2020. Faza de calificare s-a desfășurat în două sesiuni, fiecare a câte două turnee. Acestea s-au desfășurat pe parcursul precedentelor două sfârșituri de săptămână, la Arena de Baschet din București.

În competiție s-au înscris 20 de echipe. Acestea s-au duelat în sistemul stabilit de Federația Română de Baschet – organizatorul evenimentului – pentru stabilirea câștigătoarelor celor patru turnee de calificare, respectiv pentru puncte, acestea stabilind cine se califică la turneul final. Primele 12 clasate în clasamentul cumulat al celor patru turnee s-au calificat la turneul final.

CSM Oradea a participat la cele patru turnee în formula: Horia Hora, Christian Ardeu, Octav Sim și Vlad Szekely.

Iată locurile obținute de orădeni la cele patru turnee:

Turneul 1 – Locul 11
Turneul 2 – Locul 12
Turneul 3 – Locul 7
Turneul 4 – Locul 4

Astfel, CSM Oradea s-a clasat pe locul al 8-lea în clasamentul general cumulat pe baza celor patru turnee de calificare. Bihorenii au avansat la turneul final, acolo unde s-au mai calificat CSM Târgu Jiu, Athletic Neptun Constanța, BCM U FC Argeș CSM Pitești, Dinamo Știința București, CSU Pitești, SCM U Craiova, Dan Dacian București, CSM Miercurea Ciuc, Rapid București, Sportul Studențesc și BC CSU Sibiu.

Turneul final se va desfășura în perioada 21-22 martie anul curent. Locul de disputare al acestuia va fi anunțat pe data de 6 martie.

Foto: Alina Cojocaru / Federatia Romana de Baschet (Facebook)