Curiozități de la turneul de Cupa României la baschet masculin de la Oradea

Turneul de Cupa României la baschet masculin, Grupa B, găzduit la Oradea a ajuns la ziua de pauză. După trei zile de întreceri și șase meciuri disputate, echipele au un moment de răgaz, perioadă în care se concentrează asupra refacerii și pun la punct detaliile pentru ultimele două zile de competiție.

Este un bun prilej pentru a arunca o privire asupra unor aspecte mai puțin observabile referitor la echipele participante în cadrul turneului găzduit la Arena Antonio Alexe din Oradea. Iată câteva curiozități:

Pe parcursul primelor trei zile de competiție în teren s-au aflat nu mai puțin de 60 jucători. De notat că sunt mai multe echipe care au deplasat la Oradea efective mai consistente de 12 jucători ținând cont de faptul că au de disputat patru meciuri în interval de 5-6 zile calendaristice, iar recuperarea între meciuri și eventualele accidentări pot pune în dificultate anumiți sportivi.

Cei mai tineri jucători

• CSM VSKC Miercurea Ciuc – Tamas Adorjan (7 Martie 2005)
  • BC Athletic Constanța – Victor Dudaș (25 Aprilie 2000)
  • SCM U Craiova – Robert Licurici (23 Mai 2003)
  • CSA Steaua București – Robin Mandisodza (26 Iulie 2003)
  • CSM CSU Oradea – Enzo Vescan (26 Iulie 2002)

Decanii de vârstă

• CSM VSKC Miercurea Ciuc – Matyas Lokodi (15 Februarie 1987)
  • BC Athletic Constanța – Adrian Trandafir (24 Decembrie 1987)
  • SCM U Craiova – Monyea Pratt (11 Iulie 1985)
  • CSA Steaua București – Andrei Mandache (2 Octombrie 1987)
  • CSM CSU Oradea – Arturas Valeika (11 August 1985)

Toate echipele prezente la acest eveniment au în componență cel puțin un jucător care a trecut la CSM Oradea. Este vorba despre șapte astfel de jucători:

• CSM VSKC Miercurea Ciuc – Vlad Corpodean
  • BC Athletic Constanța – Christian Chițu (nu a jucat meciuri oficiale), Basti Ionescu
  • SCM U Craiova – Bogdan Țîbîrnă
  • CSA Steaua București – Titus Nicoară, Andrei Mandache, Mihai Gavrilă

După primele trei zile de competiție se evidențiază un singur jucător în cadrul turneului care a depășit media de 20 puncte pe meci. Numele lui este Dragoș Diculescu. În vârstă de 21 ani, noul căpitan al SCM U Craiova are o medie de 20.3 puncte pe meci cu 15 coșuri de trei puncte marcate și un procentaj de 54% la acest procedeu.

În altă ordine de idei, meciurile din Arena Antonio Alexe sunt conduse de un număr de 14 oficiali. Este vorba despre șase arbitri, șase oficiali cu sarcini precise la masa de arbitraj, respectiv doi comisari.

Pentru prima dată într-o competiție internă, la Arena Antonio Alexe este utilizat arbitrajul video (IRS – Instant Replay System). Acesta poate fi accesat numai la solicitarea arbitrului principal (crew chief) și poate fi revăzută o acțiune în care cavalerii fluierului nu au reușit să ia o decizie pe baza celor consemnate pe viu. Pot fi analizate situații precum:

• dacă a fost coș de 2 sau 3 puncte
  • dacă o decizie de fault poate fi upgradată sau downgradată (adică s-a luat o decizie, iar în urma analizei video se poate modifica decizia de pe parchet dacă se constată că fapta a fost mai gravă sau mai puțin gravă decât ceea ce s-a decis inițial)
  • se poate reseta/corecta timpul de joc și atac
  • dacă o aruncare la final de sfert/repriză prelungire/meci a fost executată în timp util sau nu
  • dacă a fost fault pe final de sfert/repriză prelungire/meci
  • dacă mingea a ieșit în afara terenului (doar în ultimele două minute)

• ora 19:30, CSA Steaua București vs CSM CSU Oradea

Primele două clasate și eventual locul 3 (două din cele trei locuri 3) se califică la turneul final Cupei României Masculin – ediția 2020/21. Acest eveniment se va desfășura în luna Martie 2021.