Playoff-ul Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2014/15 demarează pe data de 10 aprilie. CSM-U Oradea, ocupantă a locului 7 la încheierea sezonului regulat, se va duela cu Steaua CSM EximBank București, locul 2, în cadrul primului tur al fazelor eliminatorii.
Potrivit Regulamentului Specific al competiției, se va desfășura o serie în sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Primele două partide și eventualul joc decisiv se vor desfășura pe terenul echipei mai bine poziționate la încheierea sezonului regulat. În cazul de față aceasta este formația din capitală. În schimb, Meciul 3 și eventualul Meci 4 se vor desfășura la Oradea.
Primele două partide se vor desfășura la Sala Polivalentă București, după următorul program:
Meciul 1 – Vineri (10.04), ora 18:45
Meciul 2 – Sâmbătă (11.04), ora 16:45
Ambele partide vor fi transmise în direct la DigiSport.