Debut cu dreptul în noua ediție a Superligii Naționale de polo pe apă

CSM Oradea a învins Triumf București, scor 16-7, în meciul de deschidere al Superligii Naționale de polo pe apă – ediția 2021/22. Formația antrenată de Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu a disputat acest meci în cursul serii de miercuri (29.09), la București.

Partida a fost controlată de orădeni. Aceștia au marcat primele patru goluri și s-au desprins la 8-1 în debutul secvenței a 3-a. De altfel, CSM-ul a câștigat fiecare secvență: 2-0, 4-1, 6-3, 4-3.

Marcatorii echipei orădene: Silvian Colodrovschi – 8 goluri, Viktor Kovats, Nichita Ilisie, Cristian Dobre, Istvan Szabo – 2 goluri fiecare, respectiv Bogdan Remeș – 1 gol. În lotul echipei orădene au fost incluși Mateja Asanovic și Murat Shakenov, noile achiziții.

De notat că Triumf București revine în competiția de top a polo-ului românesc pentru prima dată după 1985.

CSM Oradea va mai disputa trei partide în decursul următoarelor 48 ore, toate contând pentru noua ediție a Superligii Naționale. Iată programul jocurilor:

  • Joi (30.09), ora 10:00, Triumf București vs CSM Oradea – Jocul 2
  • Joi (30.09), ora 20:00, Rapid București vs CSM Oradea – Jocul 1
  • Vineri (01.10), ora 13:00, Rapid București vs CSM Oradea – Jocul 2

Partidele contează pentru etapele 1 și 3, disputându-se la București.