Declarații Nijal Pearson după victoria obținută în Olanda

CSM CSU Oradea a triumfat pe terenul echipei ZZ Leiden în prima etapă din Grupa N în FIBA Europe Cup – ediția 2023/24. Rezultatul final al partidei desfășurate miercuri (06.12) a fost de 82-77.

Nijal Pearson s-a numărat între remarcați. Americanul a bifat 34 minute pe parchet fiind al 3-lea marcator al echipei cu 17 puncte. El a avut 6/12 la aruncările din acțiune, reușind să reacționeze după ce în precedentul joc, la Sibiu, nu a punctat. Pearson a adăugat 4 recuperări, 2 pase decisive și 1 capac pentru 17 la eficiență și 14 la +/-.

Iată ce a declarat Nijal la finalul meciului din Olanda:

„A fost un meci fizic. Am început excelent, dar continuarea a fost de partea celor de la Leiden. Pentru o bună parte a meciului ne-au fost superiori. Cred că nu ne-am ridicat la nivelul potențialului nostru din punct de vedere al fizicalității, dar cei de la Leiden au făcut-o.

În sfertul 4 cred că am elevat nivelul nostru de joc și am reușit să depășim adversarul. Fără îndoială, dacă puteam să păstrăm nivelul de intensitate pe tot parcursul meciului altfel ar fi decurs jocul. Presupun că și pauza de săptămâna trecută a jucat un rol. Ne-a scos puțin din ritmul cu care ne-am setat. Este important că am învins la primul meci în faza a 2-a, chiar în deplasare.”

CSM CSU Oradea are 1-0 la general în Grupa N. Aceasta a fost a 5-a victorie în FIBA Europe Cup din actuala campanie.