Două medalii de argint pentru CSM Oradea la CN de spadă feminin pentru tineret

CSM Oradea a obținut două titluri de vicecampioană a României la Campionatul Național de spadă feminin pentru tineret. Sportivele antrenate de către Nicolae Ille au obținut argintul atât în proba pe echipe, cât și în cea individuală. Evenimentul s-a desfășurat la sala de Scrimă Floreasca din București.

Echipa orădeană, alcătuită din Bianca Benea, Adela Danciu, Claudia Năboiu a trecut de LPS Craiova 2 în sferturile de finală, cu 45-27, pentru ca în semifinale să depășească la limită pe Dinamo București cu 45-44. În finala competiției, CSM-ul a pierdut cu CSA Steaua 1 București, scor 38-45.

Proba a reunit nouă echipe.

adelaa

Adela Danciu (foto 2) a cucerit medalia de argint în proba individuală de spadă feminin din cadrul aceleiași reuniuni.

Sportiva de la CSM a trecut în semifinale de Cezara Constantin (LPS Craiova), scor 15-12, pentru ca în sferturile de finală să o depășească pe Mihaela Leonte (CSȘ Quatro), scor 15-10. În finala competiției, Adela a pierdut în fața Amaliei Tătăran (Dinamo București), 8-15.

Proba a reunit 38 de sportive. Celelalte spadasine de la CSM Oradea au obținut următoarele clasări: Claudia Năboiu – locul 9, respectiv Bianca Benea – locul 11 (sportivă care a cucerit medalii naționale în probleme de cadeți și juniori în acest an competițional, fiind medaliată și la Campionatul European de spadă pentru cadeți și juniori, în proba pentru cadeți).

Foto 1: frscrima.ro
Foto 2: Nea Dan / sportyromania.blogspot.ro