CSM CSU Oradea a învins Steaua București, scor 83-63, în prima manșă a sferturilor de finală din Cupa României la baschet masculin – ediția 2018/19. Partida a avut loc miercuri (13.03), la Arena Antonio Alexe din Oradea.
Formația bihoreană a câștigat fiecare sfert: 24-16, 14-13, 20-18, respectiv 25-16. Cel mai mare avantaj a fost de 22 puncte. Jocul a consemnat trei schimbări la conducere și o situație de egalitate, însă desprinderea către un ecart important în perspectiva manșei a 2-a s-a făcut în ultimul sfert.
Antrenorii Cristian Achim și Milan Mitrovic au rotit zece jucători în această partidă. Nouă dintre ei au avut între 15 și 29 minute de joc, iar cel de-al 5-lea a bifat cinci minute. Acest lucru s-a simțit în evoluția jocului, formația din București având trei jucători cu peste 30 minute petrecute în teren, alți trei având peste 22 minute de joc.
Din punct de vedere individual se remarcă cel de-al 2-lea double-double realizat de Dragan Zekovic în uniforma CSM CSU Oradea. El a totalizat 17 puncte, 11 recuperări (4 ofensive), alături de două capace pentru 25 la eficiență și 29 la +/- în 28 minute de joc. Zeko a fost descalificat spre finalul jocului pentru cinci greșeli personale.
Pe de altă parte, Arturas Valeika a stabilit un record personal stagional de puncte marcate. Pivotul lituanian a izbutit 17 puncte. El a ajuns la această zestre cu 7/10 la aruncările din acțiune și 3/4 la linia de pedeapsă. Valeika a adăugat 7 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție și un capac pentru 20 la eficiență, cu 19 la +/-.
Liderii CSM CSU Oradea în primul meci de Cupa României în sezonul 2018/19
Eficiență – Dragan Zekovic (25)
Puncte – Giordan Watson, Arturas Valeika, Dragan Zekovic (câte 17)
Recuperări – Dragan Zekovic (11)
Pase decisive – Muhamed Pasalic (4)
Intercepții – Kris Richard, Muhamed Pasalic (câte 2)
Capace – Dragan Zekovic (2)
Plus/minus – Dragan Zekovic (29)
Meciul retur are loc miercuri (20.03), ora 16:30, la București. Partida va fi transmisă în direct la DigiSport.
Foto: Roby Boros