Echipa de handbal a învins la Cluj

CSM Oradea a învins Universitatea Cluj-Napoca, în deplasare, într-un meci contând pentru etapa a 18-a în Seria B a Diviziei A la handbal masculin – ediția 2015/16. Meciul desfășurat duminică (06.03) s-a încheiat cu scorul de 37-31.

Elevii lui Sebastian Tudor au construit un avantaj de cinci lungimi pe parcursul primei reprize. CSM-ul conducea cu scorul de 37-31 la jumătatea confruntării. Repriza a 2-a a foat mai bogată în realizări, orădenii marcând 21 de goluri pe parcursul ultimelor 30 minute de joc efectiv.

Marcatorii echipei orădene au fost Acsinia 12 goluri, Haiduc 7, Clipea 6, Munea 6, Crăciun 5, respectiv Oşvat un gol marcat. Au absentat Păuna și Svoboda, ambii accidentați.

CSM Oradea are 9-1-5 după victoria de la Cluj. Echipa de pe Someș ajunge la 9-0-7.

Următorul meci al bihorenilor este programat pentru duminică (13.03), ora 15:00. Adversar va fi HC Sibiu. Meciul se va desfășura la Arena Antonio Alexe.