Echipa de handbal feminin a încheiat prima jumătate a sezonului 2015/16

Echipa de handbal feminin CSU CSM Oradea a terminat turul Diviziei A, Seria B – ediția 2015/16 în cursul zilei de sâmbătă (28.11). Elevele Dorei Ardelean au cedat pe teren propriu cu CSU de Vest Timișoara, scor 33-38.

Orădencele au avut o primă repriză mai bună decât adversarul, instalându-se la conducere, scor 18-15, înregistrat la jumătatea confruntării. În partea a 2-a defensiva sportivelor orădence nu a mai funcționat în aceleași condiții, lucru ce a permis bănățencelor să treacă la conducere pentru a se impune la o diferență de cinci lungimi.

CSU CSM Oradea încheie prima jumătate de campionat de la înființare cu o victorie și nouă înfrângeri. Sportivele bihorence se situează pe locul al 10-lea din totalul de 11 participante.

Returul demarează pe 16 ianuarie 2016. CSU CSM Oradea primește vizita echipei CSM Bistrița, liderul neînvins al Seriei B, posesoare a unui bilanț perfect. În tur, formația din Bistrița s-a impus cu scorul de 39-13.

Foto: Roby Boros