Echipa de polo cedează în jocul cu CC Ortigia

CSM Oradea a fost învinsă de CC Ortigia în ziua a 2-a la turneul de calificare LEN Champions League – ediția 2023/24, de la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea. Rezultatul final a fost de 7-14. Pe reprize: 4-3, 1-3, 2-6 și 0-2.

Partida a demarat sub semnul echilibrului, CSM Oradea oferind o replică solidă în primele 16 minute de joc. Formația antrenată de Ciprian Cîmpianu și Christian Sandor a terminat primul act în avantaj minim și se afla la egalitate, scor 5-5. La jumătatea partidei italienii conduceau cu 6-5.

De altfel, de la scor egal, Ortigia s-a desprins la 11-5, reușind să marcheze primele cinci goluri ale reprizei a 3-a. Finalul confruntării nu a adus schimbarea. Oradea nu a mai înscris în secvența a 4-a, iar italienii au punctat de alte două ori.

Filip Gardasevic a înscris de trei ori, iar David Belenyesi și Mihnea Gheorghe au punctat de câte două ori pentru CSM Oradea. În replică, Andria Bitadze și Yusuke Inaba au marcat câte 3 goluri fiecare pentru Ortigia.

În celălalt meci al zilei Vouliagmeni NC a învins Primorje EB Rijeka, scor 14-12.

Duminică (10.09) sunt programate ultimele partide la turneul de la Oradea. Iată programul:

– Ora 9:45, CC Ortigia vs Primorje Erste Bank Rijeka
– Ora 11:45, CSM Oradea va Vouliagmeni NC

Bilete se pot achiziționa prin intermediul platformei Eventbook.ro .