Echipa de polo învinge în fieful lui Rapid București

CSM Oradea a învins Rapid București, scor 11-5, într-un meci din Superliga Națională de polo – ediția 2022/23. Jocul a avut loc sâmbătă (17.12), la bazinul Rapid din capitală. Pe reprize: 2-1, 4-1, 4-0, 1-3.

Partida a fost controlată de orădeni. Aceștia au marcat primele două goluri, dar Rapid a avut o reacție și a restabilit egalitatea în debutul reprizei a 2-a. A urmat un parțial de 8-0 în favoarea CSM-ului, poarta și defensiva echipei orădene fiind la nivel înalt. Finalul confruntării a aparținut gazdelor, dar fără a influența cu adevărat soarta jocului.

Marcatorii echipei au fost Mihnea Gheorghe – 3 goluri, Silvian Colodrovschi, Tiberiu Negrean (foto) și Istvan Szabo – 2 goluri fiecare, Levente Vancsik și Vlad Dragomirescu – 1 gol fiecare. De la Rapid s-a evidențiat Albert Vătrai, autor a trei goluri.

CSM Oradea rămâne în capitală, acolo unde duminică (18.12), ora 11, la bazinul Steaua, întâlnește pe Hello Sport.