Echipa saelit a pierdut meciul cu ACS Târgu Jiu

CSU CSM LPS 2 Oradea a pierdut meciul cu ACS Târgu Jiu, scor 76-86, contând pentru prima fază a Ligii 1 la baschet masculin – ediția 2017/18. Confruntarea s-a desfășurat la Arena Antonio Alexe, în cursul zilei de joi (21.12).

Primul act s-a derulat sub semnul echilibrului, fiind adjudecat de orădeni la limită, scor 24-23. Lucrurile s-au schimbat în cel de-al 2-lea sfert, la capătul căruia tabela de marcaj indica scorul de 50-34 în favoarea gorjenilor. Aceștia s-au desprins la 18 lungimi, scor 74-56, după 30 minute de joc efectiv. Oradea a jucat mai bine în secvența decisivă, când a reușit să se apropie la șapte puncte, dar nu a avut forța necesară pentru a anula întreg deficitul.

David Randiș a fost principalul marcator al echipei orădene cu 19 puncte. L-au urmat Martin – 13 puncte, Meluș – 12, Oșan – 11 (zece puncte în primul sfert), Buda – 10, Szilagyi – 8, respectiv Gavriș – 3. În replică, Roșu a totalizat 27 puncte, Bratoloveanu a adăugat 22, iar Nanu a terminat cu 16.

CSU CSM LPS 2 Oradea are 0-9 la general și susține ultimul meci din anul 2017 în cursul zilei de vineri (22.12), ora 14:00, la Arena Antonio Alexe. Adversar este BC SCM 2 Timișoara. Intrarea este liberă.