Echipa satelit a debutat în noua ediție a Ligii 1 la baschet masculin

CSM CSU 2 Oradea a susținut primul meci în Liga 1 Masculin – ediția 2023/24. Roș-albaștrii au evoluat în deplasare, pe terenul echipei CS Vâlcea 1924 II. Oltenii s-au impus cu scorul de 96-72.

Partida a avut loc duminică (15.10), fiind controlată de vâlceni. Aceștia au construit un avantaj de 14 puncte în primul sfert. Ecartul a continuat să crească, scorul la jumătatea partidei fiind de 48-24. Repriza secundă s-a încheiat la egalitate, ambele echipe marcând câte 48 puncte.

Raul Mureșan a contabilizat 19 puncte, 14 recuperări (6 ofensive) și 4 pase decisive. Marian Schmidt a adăugat 16 puncte, 8 recuperări, iar Denis Pătcaș a terminat cu 16 puncte, 4 pase decisive pentru formația orădeană. De la învingători s-a evidențiat Andreas Blidaru, autor a 24 puncte, 6 pase decisive și 5 recuperări.

CSM CSU 2 Oradea susține următorul meci marți (17.10), ora 12, la Arena Antonio Alexe. Oponent este Steaua București. Intrarea va fi liberă.