CSM CSU Raiffeisen Oradea găzduiește meciul de deschidere al semifinalelor Ligii Naționale de baschet masculin BCR – ediția 2025/26. Roș-albaștrii primesc vizita echipei Dinamo București. Confruntarea are loc duminică (10.05), ora 19:15, la Oradea Arena.
Se întâlnesc ocupantele primelor două poziții din sezonul regulat. CSM-ul a avut 23-5 la general, iar Dinamo a încheiat cu 20-8. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide.
Oradea joacă a 12-a semifinală de campionat în ultimii 13 ani. În schimb, Dinamo se află la prima prezență în această fază a LNBM în intervalul menționat. Totuși, de-a lungul istoriei, echipa din capitală a câștigat 22 titluri de campioană a României, cele mai multe.
CSM CSU Raiffeisen Oradea a avut la dispoziție zece zile calendaristice de la precedentul meci, dar și-a descoperit oponentul cu trei zile înaintea începerii semifinalei. Formația antrenată de Cristian Achim a dispus cu 3-0 la general de FC Argeș Pitești în primul tur din playoff.
Roș-albaștrii s-au putut odihni și reface, dar și să pregătească specific o nouă serie în care e puțin probabil să conteze pe serviciile lui Jaizec Lottie. Americanul este în plin proces de refacere după o accidentare la genunchi, dar încă nu a efectuat antrenamente cu echipa. Ceilalți jucători sunt apți.
Dinamo București a dispus de Rapid București în primul tur al playoff-ului. A fost o serie palpitantă și aprig disputată, cu cinci meciuri echilibrate de la un capăt la celălalt. Echipa alb-roșie a triumfat cu scorul general de 3-2 și a avansat în semifinale.
Formația antrenată de Zydrunas Urbonas a beneficiat de rotație completă de-a lungul primului tur din playoff. Dinamo contează pe tridentul Jonathan Stark – Marcus Lewis – Derrick Marks la perimetru. Bucureștenii contează pe Nandor Kuti și Radu Vîrnă, ambii având o campanie foarte bună. La perimetru primește minute și Robin Mandisodza. La interior, alb-roșii mizează pe Ousmane Drame și Vyatcheslav Bobrov, jucători de mare impact în playoff. Ei primesc ajutor de la Ștefan Grasu și Mario Lazăr. Așadar, Dinamo București mizează pe o rotație de zece jucători, opt dintre ei având cel puțin 18 minute pe meci.
În sezonul regulat, CSM CSU Raiffeisen a câștigat ambele dueluri directe. La Oradea, în 29 Decembrie 2025, roș-albaștrii au învins cu 95-69 într-un meci în care au fost absențe de ambele părți. Meciul retur, disputat pe 14 Aprilie anul curent, a avut miză importantă pentru ambele echipe în lupta pentru poziții înaintea playoff-ului. Orădenii s-au impus cu scorul de 78-72. Dinamo a fost lipsită la acest meci de pivotul Ousmane Drame. Raportul duelurilor directe în ultimii 14 ani în LNBM este de 26-2 în favoarea bihorenilor.
Va fi cea de-a 2-a confruntare între CSM Oradea și Dinamo București în playoff-ul Ligii Naționale de baschet masculin. Prima s-a consemnat în sferturile de finală din sezonul 2021/22. S-a jucat pe sistemul cel mai bun din trei partide, Leii Roșii impunându-se cu scorul general de 2-1.
Bilete pentru Meciul 1 se găsesc AICI. Abonamentele sunt valabile.
Partida va fi transmisă în direct pe DigiSport și PrimaSport (TV), respectiv pe FRB TV (YouTube).