Larisa Florian, locul 2 la Grand Prix-ul de la Agadir, Maroc

Larisa Florian, sportivă legitimată la CSM Liberty Oradea, s-a clasat pe locul 2 la Grand Prix-ul de la Agadir, din Maroc. Orădeanca a avut un parcurs excelent până în finala competiției desfășurată vineri (09.03) în proba -52 kilograme feminin.

În ordine, Larisa a trecut de Lamia Eddinari (Maroc), Miriam Schneider (Germania), respectiv de Gefen Primo (Israel, în semifinale). Toate cele trei dueluri s-au încheiat cu victorie prin procedeu de ippon.

În finala competiției, Florian a fost depășită de Evelyne Tschopp din Elveția. Larisa a fost învinsă cu procedeu de ippon, cu 34 secunde rămase din luptă. Până în acel moment niciuna dintre combatante nu a reușit un procedeu prin care să fie punctată.

Daniel Matei, tot de la CSM Liberty Oradea, a fost eliminat în primul tur la proba -100 kilograme masculin. El a fost învins de către Jorge Fonseca, din Portugalia. Acesta a avansat până în finală.