Larisa Florian a obținut medalia de argint la Jocurile Mondiale Universitare de la Gwangju, Coreea de Sud, în proba de judo, la categoria 52 kilograme. Sportiva de la CSM JC Liberty Oradea a depășit sportive din Algeria, Belgia și Rusia, pentru ca în finală să fie depășită de o sportivă din Japonia.
Antrenorii Larisei sunt Aurelian Fleisz și Sasha Goncearenco.
În concurs au fost înscrise 26 sportive.
Aceasta este cea mai prețioasă medalie cucerită de delegația României la Gwangju până la această oră.
În schimb, Lorena Podelenczki a participat la categoria 70 kilograme. Ea a pierdut în prima fază, după care a intrat în repesaj, unde a fost eliminată din turul al 2-lea. La această categorie s-au înscris 20 de sportive.