CSM LPS Oradea s-a clasat pe locul 3 în proba pe echipe feminin a Campionatului Național de spadă pentru juniori. Evenimentul s-a desfășurat vineri (20.01), la București.
La concurs au luat parte patru echipe CSA Steaua, LPS Craiova1, LPS Craiova2 și CSM Oradea. Evenimentul a cuprins încleștări pe sistemul fiecare cu fiecare.
Cu o victorie asupra lui LPS Craiova 2, formația orădeană, condusă de Nicolae Ille, a obținut medalia de bronz. Echips CSM LPS Oradea a fost alcătuită din Bianca Benea, Anna Handlery, respectiv Andreea Tufan.
În urmă cu un an, Oradea s-a clasat pe locul 5 în această probă, iar în 2015 s-a clasat pe locul 4.