Bianca Benea, sportivă legitimată la CSM LPS Oradea, antrenată de Nicolae Ille, a câștigat medalia de bronz la Campionatul Național de spadă feminin pentru juniori – ediția 2016. Evenimentul s-a desfășurat, vineri (29.01), la Craiova.
Benea a trecut de Sabina Ecobici (15-8) în sferturile de finală. Ea a pierdut la limită (8-9) în semifinala cu Teodora Coste, de la CSM Satu Mare. De altfel, Coste a devenit campioană națională.
Concursul a reunit 60 de sportive din toată țara. Alături de Bianca, CSM-ul a fost reprezentat la acest concurs de Andreea Tufan – locul 31 și Anna Handlery – locul 48.
De notat că Bianca Benea a obținut locul 2 la ediția anterioară a acestui concurs.
Sâmbătă (30.01), s-a desfășurat întrecerea pe echipă. CSM LPS Oradea a obținut locul 5 din 15 participante, evoluând cu Bianca Benea, Andreea Tufan și Anna Handlery. Antrenor este Nicolae Ille. Campioană a devenit CSA Steaua București.