Medalie de bronz la CN de spadă

CSM Oradea a ocupat locul al 3-lea în cadrul Superligii Naționale de spadă masculin – ediția 2013. Evenimentul a avut loc la Satu Mare și s-a desfășurat în sistem turneu.

Bihorenii au bifat victorii cu LPS Craiova, Farul Constanța, ANES București, Universitatea Craiova II, CSU Târgu-Mureș. În schimb, au pierdut cu U Craiova I și CS Satu Mare.

Echipa antrenată de Nicoale Ille a fost alcătuită din Lucian Ciovică, Robert Rigo, Marius Badea, Andrei Timoce, Csordas Robert și Valentin Popa. De notat că Rigo, cel mai important om al echipei orădene, s-a accidentat în timpul meciului cu U Craiova I. El nu a mai continuat turneul.

U Craiova a devenit campioană națională după ce a reușit să învingă formația gazdă și principala favorită, CS Satu Mare. Sătmărenii au încheiat pe locul al 2-lea.

În întrecerea individuală niciun component al CSM Oradea nu a reușit să se apropie de podium.