CSM Oradea a obținut medalia de bronz la Superliga Națională de spadă feminin, în proba pe echipe, la seniori. Evenimentul s-a desfășurat la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, din Craiova, în cursul zilei de duminică (08.05).
Componența echipei orădene: Adela Danciu, Claudia Năboiu, Bianca Benea și Andreea Tufan. Antrenor este Nicolae Ille. CSM Oradea a obținut, în aceeași alcătuire, locul 1 la Campionatul Balcanic pentru cluburi de la Plovdiv, ediția 2016, desfășurat în urmă cu două săptămâni.
Rezultate:
CSM LPS Oradea vs CSU Craiova (45 – 43)
CSM LPS Oradea vs LPS Craiova 1 (45 – 30)
CSM LPS Oradea vs LPS Craiova 2 (45 – 27)
CSM LPS Oradea vs CSM Craiova (45 – 27)
CSM LPS Oradea vs CS UNEFS Bucuresti (42 – 38)
CSM LPS Oradea vs CS Dinamo Bucuresti (30 – 45)
CSM LPS Oradea vs CSA Steaua Bucuresti (22 – 45)
Concursul a fost castigat ce CSA Steaua (Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop si Greta Veres), primele trei actuale vicecampioane mondiale cu echipa Romaniei. La concurs au participat opt echipe
Reamintim ca CSM LPS Oradea a obținut medalia de bronz și la U23 în acest an.
Sâmbătă (07.05), în aceeași locație, s-a desfășurat concursul individual. Cea mai bună clasare pentru CSM Oradea a obținut-o Claudia Năboiu, locul al 8-lea din totalul de 36 participante. A fost eliminata in sferturi de Simona Pop (CSA Steaua), actuala vicecampioana mondiala la senioare, cu 15-9. Concursul a fost castigat de Simona Gherman (CSA Steaua), tot vicecampioana mondiala si ea. Claudia luat recent medalia de bronz la tineret.
Adela Danciu pe 22 (u23), iar cadetele noastre (u17), Bianca Benea si Andreea Tufan au terminat pe 16 respectiv 33.
Reamintim ca Bianca Benea a luat recent medalia de bronz cu echipa Romaniei la Campionatul European de Scrima pentru Cadeti si Juniori de la Novi Sad, Serbia.