Medalie de bronz pentru Bianca Benea cu echipa României la Campionatul European

Bianca Benea, componentă a CSM LPS Oradea, a câștigat medalia de bronz la Campionatul European de Scrimă pentru cadeți și juniori de la Novi Sad, Serbia. Sportiva antrenată de către Nicolae Ille a obținut acest rezultat în proba de spadă cadeți feminin pe echipe.

Sportiva din Oradea a făcut echipă cu Alexandra Predescu (CSA Steaua), Zsuzsa Schilier (CSS Tg Mures) si Denisa Barosan (CSA Steaua) în concursul amintit. Lotul a fost condus de către Nicolae Ille.

Iată rezultatele înregistrate de echipa Românii în concurs:

România vs Estonia (44-26) – optimi de finală
România vs Ucraina (45-36) – sferturi de finală
România vs Italia (31-38) – semifinale
România vs Germania (45-29) – finala mică

Au participat 24 de echipe la această întrecere.

E a treia medalie de bronz a României la acest Campionat European. Primele două au fost tot de bronz, la floretă masculin și feminin individual.

La individual Bianca s-a clasat pe locul 33 din 106 sportive. Urmează probele de spadă juniori, individual și echipe, cu participarea Biancăi Benea.

De notat că Benea a obținut medalia de bronz la individual cadeți în urmă cu un an la Campionatul European de la Maribor, Slovenia.

Foto: Augusto Bizzi