Medalie de bronz pentru Bianca Benea și România la Heidenheim

Bianca Benea a cucerit, alături de delegația României, medalia de bronz în proba pe echipe la etapa a 4-a din cadrul Circuitului European de spadă pentru cadeți feminin. Evenimentul a avut loc la finele acestei săptămâni, la Heidenheim.

Echipa României a intrat în concurs în faza a 2-a, unde a depășit Italia (45-40). În sferturile de finală, compatrioatele noastre au depășit Elveția (45-31), pentru ca în penultimul act să piardă cu Rusia (36-38). De altfel, ex-sovieticele au reușit să învingă și în finala cu Ungaria.

Duelul pentru medaliile de bronz s-a desfășurat între România și Rusia 2. Tricolorele au învins cu 45-43.

Astfel, România a obținut locul 3 din totalul de 16 echipe participante. Componența echipei: Alexandra Predescu (CSA Steaua), Bianca Benea (CSM Oradea), Zsuzsa Schlier (CSS Târgu Mureș) și Mihaela Leonte (CSS Quarto).

Bianca Benea, antrenată de Nicolae Ille la CSM Oradea, a participat și în proba individuală. Ea a ocupat locul 34 din totalul de 235 participante.

Reamintim că la etapele anterioare, Bianca Benea a obținut locul 3 la Klagenfurt și locul 6 la Zrenjanin.

Etapa a 5-a este programată la Grenoble, Franța. Aceasta se va desfășura săptămâna viitoare. Bianca Benea și Nicolae Ille vor reprezenta CSM Oradea și la acest eveniment.

Foto: Adrian Leonte