În perioada 9-10 Mai 2026, la Ghioroc, județul Arad, s-a desfășurat Campionatul Național de Seniori la Judo – ediția 2026. Competiția a reunit cei mai buni sportivi din țară la nivel de seniori. CSM Oradea a avut o participare consistentă din punct de vedere numeric și a obținut trei medalii, respectiv alte clasări importante la mai mult categorii de greutate.
Ioan Dzitac a triumfat în limitele categoriei -73 Kg masculin, aducând medalia de aur la Oradea. În schimb, Adrian Olaru (-66 Kg) și Daniel Matei (+100 Kg) au obținut medaliile de bronz.
Iată rezultatele sportivilor CSM Oradea:
• Locul I – Ioan Dzitac (-73 kg)
• Locul III – Adrian Olaru (-66 kg)
• Locul III – Daniel Matei (+100 kg)
• Locul V – Flavius Lungu (-66 kg)
• Locul V – Miguel Codreanu (-73 kg)
• Locul V – Robert Boldiș (-81 kg)
• Locul V – Sofian Popa (-90 kg)
• Locul V – Matei Plosceanu (+100 kg)
Aproape de podium au mai fost: Răzvan Bodea (-81 kg), David Pusztai și Mircea Pop ambii (-90kg).
Un absent important din lotul orădean a fost Alex Creț. Proaspăt medaliat cu bronz la Campionatul European de Seniori 2026 din Georgia, Creț se confruntă în prezent cu o problemă musculară. Astfel, judoka orădean nu a putut participa la competiția de la Ghioroc.
Rezultatele obținute reflectă munca și pregătirea întregului colectiv tehnic și demonstrează continuitatea performanței pentru judo-ul orădean.
Staff tehnic:
• Antrenori: Emil Morar, Alexandru Goncearenco, Dan Fâșie
• Kinetoterapeut: Mihai Hanaș
• Preparator fizic: Emil Fălăuș
• Responsabil secție: Radu Sabău.