CSM Oradea s-a impus în fața echipei Sportul Studențesc, scor 23-5, în cadrul primului meci oficial disputat în noul an calendaristic. Partida contează pentru Superliga Națională de polo – ediția 2023/24. Jocul s-a desfășurat vineri (26.01), la bazinul Rapid din București. Scorul pe reprize: 5-1, 3-1, 8-2, 7-1.
Orădenii au controlat jocul în întregime. Rapid a reacționat după prima reușită și a egalat la 1, dar a urmat un forcing al CSM-ului. Bihorenii au revenit la conducere, s-au desprins pe tabela de marcaj și în cele din urmă au obținut o victorie categorică.
Filip Gardasevic a marcat 9 goluri pentru CSM Oradea. L-au secondat Petar Velkic și Istvan Szabo – 4 goluri fiecare, respectiv Andrei Marinescu – 3 goluri. Darian Luncan, Tiberiu Negrean și Bogdan Remeș au înscris câte o dată pentru CSM Oradea.
Echipa antrenată de Ciprian Cîmpianu și Christian Sandor a evoluat fără tridentul format din Radoslav Filipovic (portar), David Belenyesi și Levente Vancsik. Aceștia se află în programul echipelor naționale ale Serbiei și României, calificate la Campionatul Mondial de polo pe apă – ediția 2024.
CSM Oradea întâlnește pe Rapid București, sâmbătă (27.01), ora 18:00. Meciul se va desfășura tot în bazinul Rapid.