Accidentat la genunchi în urmă cu exact șase săptămâni, Rade Markovic a revenit la antrenamentele echipei de baschet masculin CSM Oradea. Sportivul originar din Belgrad a participat la ședința de antrenament desfășurată luni dimineața la Arena Antonio Alexe.
Lovit la genunchi în cadrul unei ședințe de pregătire desfășurate după victoria repurtată pe terenul echipei Timba Timișoara, baschetbalistul în vârstă de 32 ani a optat să nu se opereze, alegând să facă recuperare pentru leziunea de menisc suferită. În ultima parte a programului de recuperare, Rade a primit acceptul conducerii clubului să lucreze cu Igor Ranisavljev, preparatorul fizic al echipei. El a profitat de prezența în țara natală pentru a asista la nașterea fiicei sale înainte de a se întoarce la Oradea.
Markovic a precizat că resimte dureri la genunchi în momentul în care efectuează mișcări bruște sau mai puțin firești. Pe de altă parte, el a spus că se simte foarte bine pentru că după o perioadă dificilă are din nou posibilitatea să fie lângă colegii săi de echipă. De notat că Rade nu a avut nicio accidentare de acest gen pe parcursul unei cariere de mai bine de un deceniu la nivel de seniori. Astfel, întregul proces de recuperare a fost mai complicat întrucât Markovic s-a confruntat cu ceva nou pentru el prin această accidentare.
În cadrul ședinței de antrenament s-a văzut rigiditatea în mișcare a jucătorului, lucru firesc după o perioadă în care nu a atins mingea și nu a făcut mișcări specifice jocului de baschet. La prima ședință de antrenament a săptămânii s-au lucrat diferite exerciții de individualizare, Markovic executându-le pe toate. Foarte probabil, pentru început, el va fi menajat la antrenamentele cu adversar, urmând ca treptat, în funcție de modul în care se simte, să fie implicat și în acest gen de exercițiu.
Foto: Viorel Carțiș