Remiză cu Dinamo București în penultimul meci din sezonul regulat al Superligii Naționale de polo – ediția 2022/23

CSM Oradea a remizat cu Dinamo București, scor 12-12, în ziua a 2-a a turneului 4 din Superliga Națională de polo – ediția 2022/23. Partida s-a disputat sâmbătă (08.04), la Brașov. Scorul pe reprize: 3-3, 3-2, 3-4 și 3-3.

Partida a fost echilibrată pe toată durata ei. CSM Oradea s-a desprins o dată la două lungimi, scor 3-1, dar Dinamo a reacționat și a preluat conducerea, scor 4-3. S-au consemnat 11 situații de egalitate și șase schimbări la conducere.

Marcatorii CSM Oradea în acest meci: Istvan Szabo – 3 goluri, Andrei Marinescu, Levente Vancsik, Mihnea Gheorghe – 2 goluri fiecare, Silvian Colodrovschi, Ferenc Czenk și Bogdan Remeș – 1 gol fiecare pentru CSM Oradea. În replică, Ionuț Vrânceanu a punctat de trei ori pentru Dinamo București.

În celălalt meci al zilei, Steaua București a învins pe Rapid, scor 13-3. Pe reprize: 4-1, 4-2, 4-0, 1-0.

Prin prisma acestor rezultate, CSM Oradea va încheia sezonul regulat pe locul al 2-lea. Înaintea începerii playoff-ului, formația antrenată de Ciprian Cîmpianu și Christian Sandor se duelează cu Steaua București. Meciul se va disputa duminică (09.04), ora 12:00, tot la Brașov.