Rezultate notabile la Campionatul Balcanic pentru cluburi la spadă

La sfârșitul săptămânii precedente, localitatea bulgară Plovdiv, a găzduit Campionatul Balcanic pentru cluburi la scrimă, proba de spadă. La acest concurs s-au derulat întreceri pentru cadeți, juniori și seniori, CSM Oradea fiind reprezentată, prin antrenorul Nicolae Ille, respectiv spadasinele Bianca Benea, Claudia Năboiu, respectiv Adela Danciu.

CSM Oradea a fost desemnată campioană balcanică, în urma rezultatelor notabile înregistrate de sportive la toate cele trei categorii de vârstă. De notat că Bianca Benea s-a clasat pe podium la toate categoriile de vârstă, sportiva medaliată cu bronz la Campionatul European de spadă pentru cadeți, având un sfârșit de săptămână pe cât de aglomerat, pe atât de productiv din punct de vedere al rezultatelor. În cadrul concursului de senioare, Alexandra Predescu, campioană mondială de cadeți, a luptat pentru CSM Oradea și s-a clasat pe locul al 5-lea.

Sâmbătă (25.04), Bianca Benea a câștigat concursul de juniori, după ce în marea finală a depășit-o pe Alexandra Predescu, de la Steaua București (15-14). Podiumul a fost completat de o altă sportivă de la CSM Oradea. Este vorba despre Claudia Năboiu.

Vineri (24.04), Bianca Benea a ocupat locul al 2-lea în proba de cadeți, fiind învinsă în finală de aceeași Alexandra Predescu, de la Steaua București (14-15).

În cursul zilei de duminică (26.04) s-a desfășurat proba de seniori. În cadrul acesteia, Bianca Benea și Claudia Năboiu s-au clasat pe locul 3, în pofida faptului că prima are vârsta de cadeți, iar cea de-a 2-a de juniori. Adela Danciu, tot de la CSM, s-a clasat pe locul al 8-lea.

Foto: Scrima Oradea (facebook)