Lucian Ciovică a câștigat Cupa Engrade-UNEFS la spadă seniori. Evenimentul s-a desfășurat la începutul lunii septembrie și a reunit peste 80 de sportivi din România și Bulgaria. Ciovică, component al echipei CSM Oradea, l-a depășit în finală pe Ionuț Trandafirescu (CSU Craiova), scor 15-13.
La același concurs, Andrei Timoce a obținut locul al 3-lea, iar Valentin Popa s-a clasat pe 6. Ambii sunt legitimați la CSM Oradea. în concursul feminin, Bianca Benea a obținut locul al 3-lea la acest eveniment.
Pe de altă parte, Bianca a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național de spadă pentru juniori. Evenimentul s-a desfășurat la Craiova, acolo unde sportiva antrenată de către Nicolae Ille la CSM Oradea a fost depășită în penultimul act de către Cezara Constantin (LPS Craiova), cea care ulterior a devenit campioană națională.
În penultimul act, Benea a cedat (13-15), după ce în turul anterior a depășit-o pe Iana Balanov (CS Dinamo București), cu 15-12. De notat că în urmă cu un Benea s-a clasat pe locul al 16-lea la același eveniment. Așadar, ea a înregistrat un progres semnificativ.
La acest eveniment CSM Oradea a fost reprezentată și de alte sportive. Este vorba despre Anna Handlery (locul 29), respectiv Andreea Tufan (locul 31).
Foto: frscrima.ro