CSM Oradea a obținut trei victorii în primele trei partide din Campionatul Național de polo pe apă – ediția 2021/22 la categoria Juniori II. Formația orădeană participă la turneul de la Tîrgu Mureș, acolo unde se desfășoară turul zonei Nord.
Vineri (08.10), CSM Oradea a disputat două partide, iar în dimineața zilei de sâmbătă (09.10) a susținut-o pe cea de-a 3-a.
În primul meci, CSM Oradea a depășit Viitorul Cluj-Napoca. Rezultatul final a fost de 14-6. Pe reprize: 6-0, 2-3, 2-1, 4-2. Marcatorii echipei orădene au fost Alex Nagy – 4 goluri, Mark Tokai – 3 goluri, Andrei Marinescu – 2 goluri, iar Cristian Burlea, Raul Șandru, Mihai Fitero și Balthasar Majoros au marcat câte un gol fiecare. De cealaltă parten Roland Bogdandi a punctat de patru ori.
În cel de-al 2-lea joc, CSM-ul a dispus de CSM Corona Brașov. Rezultatul final a fost de 17-7. Pe reprize: 5-1, 1-3, 7-0, 4-3. Marcatorii CSM-ului au fost Andrei Marinescu – 4 goluri, Benett Bajusz și Mihai Fitero – 3 goluri fiecare, Mark Tokai, Raul Șandru, Balthasar Majoros – 2 goluri fiecare, iar Cristian Burlea – 1 gol. În replică, Maxim Cucu și Adrian Pășcăluța au înscris de câtre trei ori pentru formația brașoveană.
Cel de-al 3-lea meci disputat de CSM Oradea s-a consemnat în compania concitadinei Crișul. Rezultatul final a fost de 14-10. Pe reprize: 5-2, 4-3, 3-1, 2-4. marcatori au fost Andrei Marinescu, Ianis Soponar, Mihai Fitero – câte 3 goluri fiecare, Benett Bajusz și Mark Tokai – câte 2 goluri fiecare, respectiv Raul Șandru – 1 gol. De cealaltă parte, Patrick Hadade a fost principalul realizator cu patru goluri marcate.
Programul CSM Oradea în continuarea turneului de la Tîrgu Mureș este următorul:
Sâmbătă (09.10)
- Meciul 4, vs Partizan Tîrgu Mureș
Duminică (10.10)
- Meciul 5, vs CSM Cluj-Napoca
Echipa orădeană este antrenată de Christian Sandor și Sandor Nagy. Lotul CSM-ului îi cuprinde pe Marcu Szilagyi, Cristian Burlea, Benett Bajusz, Bogdan Țecu, Silviu Luca, Mark Tokai, Christian Acatrinei, Andrei Marinescu, Raul Șandru, Ianis Soponar, Mihai Fitero, Marius Borbei, Balint Borbely, Balthasar Majoros, Alex Nagy și David Balog.
Amintim că această generație, alcătuită din sportivi născuți în cursul anului 2006, a câștigat titlul național la juniori III în sezonul 2020/21.