Un an de la cea de-a 6-a calificare în semifinalele campionatului României la baschet masculin

În urmă cu un an, pe 2 mai 2019, CSM CSU Oradea a învins pe BCM U FC Argeș Pitești în Meciul 3 din primul tur al playoff-ului Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2019/20. Rezultatul final al acelei partide, desfășurată la Sala Sporturilor Trivale, a fost de 93-87.

Partida a necesitat prelungiri. Cele două formații au fost de nedespărțit după 40 minute de joc efectiv, scor 63-63. Roș-albaștrii au marcat 30 puncte în minutele suplimentare pentru a-și apropia victoria și implicit pentru a pune punct acestei serii.

Giordan Watson a contabilizat 21 puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări, Arturas Valeika a contribuit cu 19 puncte, 7 recuperări, 3 pase decisive, Kris Richard a bifat 13 puncte, Muhamed Pasalic a terminat cu 12, iar Dragan Zekovic a izbutit 11 puncte pentru învingători. Tony Bishop a replicat cu 25 puncte, 6 recuperări, iar Jahii Carson a terminat cu 21 puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări pentru argeșeni.

Seria dintre Oradea și Pitești, ce a opus ocupantele locurilor 3 și 6 la încheierea sezonului regulat în LNBM – ediția 2018/19, a demarat cu o săptămână mai devreme la Arena Antonio Alexe. Aici, CSM CSU a câștigat Meciul 1 cu 81-77, respectiv Meciul 2 cu 74-73.

Astfel, CSM CSU Oradea a câștigat seria cu scorul general de 3-0. Roș-albaștrii treceau pentru a 2-a oară consecutiv de BCM U Pitești în playoff-ul Ligii Naționale de baschet masculin. Cu un an înainte, Oradea a câștigat cu 3-1 la general după ce a cedat primul meci pe teren propriu. Acea serie s-a încheiat tot la Pitești.

CSM-ul a avansat pentru a 6-a oară în semifinalele campionatului național al României la baschet masculin. Anterior, bihorenii au avansat în penultimul act al competiției în 2013, 2014, 2016, 2017 și 2018. Așadar, avea să fie a 4-a calificare consecutivă în careul de ași al baschetului românesc.

În seria pentru un loc în ultimul act al LNBM – ediția 2018/19, formația pregătită de Cristian Achim avea să se întâlnească cu U-BT Cluj-Napoca într-o serie pe sistemul cel mai bun din cinci partide, cu avantajul terenului propriu de partea formației de pe Someș.