Doi jucători de la CSM Oradea au fost convocați la echipa națională de polo a României pentru acțiunea din 27-29 ianuarie anul curent. Tricolorii primesc vizita Croației, în calificările Europa Cup/Liga Mondială. Partida se va disputa la Izvorani, marți (29.01), ora 18:00.
Robert Gergelyfi și Levente Vancsik (foto) se numără între cei 19 jucători cărora le-au fost transmise telegrame de convocare la prima reprezentativă a României. Sportivii antrenați de Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu se vor prezenta în cantonamentul de la Izvorani, duminică (27.01).
Lotul echipei naționale a României este compus din următorii jucători: Marius Tic, Andrei Prioteasa, Tudor Fulea, Mihnea Chioveanu, Mihnea Gheorghe, Cristian Călin, Victor Antipa, Alexandru Vatrai (toți de la Steaua București), Robert Gergelify, Levente Vancsik (CSM Digi Oradea), Nicolae Oanță, Vlad Georgescu, Matei Luțescu (Corona Sportul Studențesc), Șerban Abrudan, Adrian Mihailuță, Vlad Dragomirescu, Daniel Teohari (Dinamo București), Robert Zganță (Rapid București) și Tiberiu Negrean (Spandau Berlin).