Victorie pentru echipa satelit în duelul cu Stomart Iași

CSM CSU 2 Oradea a repurtat un nou succes în Liga 1 Masculin – ediția 2022/23, grupa valorică 9-14. Joi (06.04), roș-albaștrii au învins Stomart Iași, scor 98-88, la Arena Antonio Alexe.

A fost un meci decis în secvența a 4-a, atunci când roș-albaștrii au realizat un parțial de 25-14. Formația din Iași a avut inițiativa pe parcursul primelor 35 minute de joc efectiv, perioadă de timp în care CSM-ul a condus de cinci ori la câte o posesie diferență, de fiecare dată pentru scurt timp.

Tripla lui Andrei Popescu la jumătatea sfertului 4 a adus pe CSM CSU 2 Oradea definitiv la conducere, scor 85-82. Marian Schmidt, Alexandru Șandor și Marian Schmidt au marcat ultimele puncte pentru formația orădeană pentru a consfinți victoria.

Enzo Vescan a contabilizat 34 puncte, 10 pase decisive, 7 recuperări, Marian Schmidt a adăugat 20 puncte, 8 recuperări, iar Alexandru Sandor a terminat cu 13 puncte, 6 recuperări pentru CSM CSU 2 Oradea. De cealaltă parte, Alexandru Prodan a reușit 24 puncte, 9 recuperări, 4 intercepții, Călin Grădinariu a adăugat 23 puncte, 3 intercepții, iar Ștefan Florea a terminat cu 22 puncte, 5 recuperări pentru Stomart Iași.

CSM CSU 2 Oradea are 6-1 la general după acest rezultat în faza a 2-a a Ligii 1 Masculin – ediția 2022/23. Următorul meci are loc vineri (07.04), ora 13:00, în compania lui CN Aurel Vlaicu București. Meciul se va desfășura la Arena Antonio Alexe din Oradea.