Vineri (15.05) demarează finala Superligii Naționale de polo pe apă masculin – ediția 2025/26

CSM Oradea găzduiește Meciul 1 din finala Superligii Naționale de polo pe apă masculin – ediția 2025/26. Vineri (15.05), cu începere de la ora 20:00, la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu, se va desfășura prima partidă din seria cu Steaua București.

Va fi cea de-a 5-a confruntare directă în sezonul 2025/26 pentru cele două rivale. CSM-ul s-a impus în primele trei. Este vorba despre SuperCupa României la Otopeni, semifinala Cupei României la Focșani și confruntarea de la Oradea din sezonul regulat al Superligii. A 4-a, desfășurată la București, a fost câștigată de Steaua.

Amintim că în sezonul precedent, CSM Oradea a învins Steaua București cu scorul general de 3-2 în finala campionatului. Meciul decisiv a avut loc la bazinul Steaua din capitală, fiind decis la loviturile de departajare.

Finala se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide. Iată programul:

Meciul 1 – Vineri (15.05.2026), ora 20:00, la bazinul Ioan Alexandrescu – bilete AICI
Meciul 2 – Duminică (17.05.2026), ora 20:00, la bazinul Ioan Alexandrescu – bilete AICI
Meciul 3 – Vineri (22.05.2026), ora 20:00, la bazinul Steaua din București
Meciul 4 – Duminică (24.05.2026), ora 20:00, la bazinul Steaua din București, dacă va fi necesar
– Meciul 5 – Vineri (29.05.2026), ora 20:30, la bazinul Ioan Alexandrescu, dacă va fi necesar

Toate meciurile finalei sunt transmise în direct pe TVR Sport.